Zobacz inny kraj ≫
Polska
Polska leży w Europie Środkowej nad Morzem Bałtyckim. Graniczy z Niemcami, Czechami, Słowacją, Ukrainą, Białorusią i Rosją, a poprzez granicę morską z Danią oraz Szwecją.
W Polsce można znaleźć niemal wszystko: od gór o charakterze alpejskim na południu, przez szerokie plaże na północy, czyste jeziora, lasy, po zabytki światowej klasy i życzliwych ludzi.
Nie dziwi zatem, że obecnie Polska należy do najczęściej odwiedzanych przez cudzoziemców krajów świata. Liczba przyjazdów ustabilizowała się pod koniec lat 90-tych na poziomie 80-90 milionów osób, z których 20-25% deklaruje turystyczny cel przyjazdu. Dało to Polsce 8 miejsce w rankingu największych światowych potęg turystycznych.
Co przyciąga cudzoziemców do Polski? Być może położenie. W końcu Polska leży w sercu Europy. Właśnie tu znajduje się geometryczny środek kontynentu. Warszawa jest położona w niewielkiej odległości od innych europejskich miast: od Paryża i Londynu dzieli ją około 2 godzin lotu samolotem, niewiele ponad godzinę od Wiednia czy Berlina. Na gości czeka pół miliona miejsc noclegowych, tysiące restauracji i niezliczona ilość rozrywek. Polska jest również postrzegana jako kraj bezpieczny i przyjazny dla turystów.
Klimat Polski jest umiarkowany, a Polacy gościnni i ciepli. Czekają tu na turystów tysiącletnie miasta, wioski pozwalają odpocząć od hałaśliwej cywilizacji. A wszystko to w oprawie zmiennych, urzekających krajobrazów. Bo największą polską atrakcją jest właśnie przyroda. Dzika, nieskażona, tak różnorodna, jak w niewielu krajach w Europie i na świecie, a przy tym - powszechnie dostępna. Wielkim atutem polskiej przyrody jest właśnie otwartość lasów, parków, pól, jezior, które ciągle znajdują się jeszcze w rękach państwa, i które dzięki temu są dostępne dla wszystkich.
Wśród regionów turystycznych warto wymienić Podhale, kolebkę góralszczyzny, która ciągnie się od Tatr po Orawę i Spisz. Jego stolicą jest Zakopane. Region ten jest najbardziej popularny wśród turystów z Polski i z zagranicy. Niezła infrastruktura- miejsca noclegowe, oznakowane trasy turystyczne- to gwarancja doskonałych warunków do uprawiania sportów zimowych.
Klify, kurorty, a przede wszystkim polskie, czyste i jak twierdzą niektórzy najpiękniejsze na świecie plaże to atut kolejnego regionu czyli polskiego wybrzeża. Na Pomorzu Wschodnim znajdziemy największe wędrujące wydmy w Polsce (Słowiński Park Narodowy) najdłuższy półwysep w Polsce (Helski) i największe skupisko cisów w Europie (Bory Tucholskie). Wszystko przyprawione kaszubskim i kujawskim folklorem oraz pamiątkami po mennonitach na Żuławach. Warto wspomnieć również wyspy: Wolin oraz Uznam.
Mazury, kolejny region, to kraina nie tylko czterech tysięcy błękitnych jezior, ale też puszczańskich lasów i przyjaznych kajakarzom rzek. Turystów przyciąga Szlak Wielkich Jezior i wyjątkowy w skali świata Kanał Ostródzko-Elbląski, oraz otaczające je krzyżackie zamki i pruskie leśniczówki.
Środkowy pas naszego kraju to Wielkopolska, kolebka państwa polskiego, sąsiadująca z nią, zielona Ziemia Lubuska, płaskie jak stół Mazowsza i Ziemia Łódzka oraz Podlasie, kraina dzikiej przyrody, wielokulturowych pogranicznych miasteczek i wiosek z pięknymi cerkwiami.
Śląsk zajmujący południowo-zachodnią część Polski dzieli się na Dolny ze stolicą we Wrocławiu i Górny ze stolicą w Katowicach. Jest uprzemysłowiony, ale nie brakuje tu miejsc cennych przyrodniczo, jak Bory Dolnośląskie, Sudety, Beskid Śląski i Żywiecki.
Wyjątkowo hojnie obdarzona przez naturę jest Małopolska. Beskidzkie pasma górskie oraz usiana piastowskimi warowniami Jura Krakowsko-Częstochowska sąsiadują tu z historycznymi miastami Lubelszczyzny, przemysłowymi cudami Ziemi Świętokrzyskiej i cennymi przyrodniczymi krainami, jak lessowe Roztocze oraz bagniste Polesie.
Wielu turystów odwiedza Polskę ze względu na niezapomniane polskie miasta. Do najczęściej odwiedzanych należy Kraków- historyczna stolica rezydujących na Wawelu królów, dziś jest rozrywkowym i kulturalnym centrum Polski – znajduje się tu ćwierć zasobów muzealnych całego kraju. Klimatycznych restauracji i knajpek nie sposób policzyć.
Równie często odwiedzany jest Wrocław- oprócz zabytków na Ostrowie Tumskim, kościoła św. Elżbiety i Auli Leopoldyńskiej, można oglądać modernistyczną Halę Stulecia, najnowocześniejszą na swoje czasy konstrukcję żelbetonową.
Polski krajobraz miejski tworzą nie tylko giganty, ale także – a może przede wszystkim – mniejsze miasta. Ukochany przez artystów Kazimierz Dolny nad Wisłą. Sandomierz z zatrzęsieniem zabytków, które stoją na dziurawym podłożu – labiryncie wydrążonych w skale piwnic. Suwałki z zabudową z czasów Kongresówki rozlokowaną wzdłuż jednej ulicy. Borne Sulinowo, zmilitaryzowane miasto, którego przez 40 lat nie było na mapie Polski.
Płock z romańską katedrą i zamkiem na wyniosłej skarpie wiślanej oraz Pułtusk z najdłuższym rynkiem w Europie. Następnie Biecz, cud architektury sprzed 400 lat, który powstał dzięki temu, że mieszczanie dorobili się na handlu węgrzynem. Wreszcie Chełmno, krzyżackie miasto wzorzec, które zachowało średniowieczny układ i nie skaziło go współczesnym budownictwem, a do tego jest Mekką zakochanych.
Do Polski najlepiej wybrać się latem i wczesną jesienią, warunki do uprawiania sportów zimowych są najlepsze od początku grudnia do końca marca. Oprócz morza i gór polecić należy również Polskę centralną oraz polskie miasta.
Polska - wynajem nieruchomości na wakacje - wybierz region