Cypr to jedyny kraj na ziemi, którego stolica jest podzielona na dwie części: turecką i cypryjską. Tu z morskiej piany narodziła się Afrodyta - bogini piękna i miłości. W Cyprze zakochani są smakosze wina, archeolodzy, miłośnicy słońca i kwiatów oraz rodziny z dziećmi.
Kraj ten żyje z turystyki. Na wyspie znajdziemy wiele kafejek i restauracji, których klimat częściowo zanika. Prawdziwe cypryjskie tawerny spotkamy jeszcze w małych miasteczkach, a właściwie wsiach, do których prowadzi zazwyczaj jedna droga i to pod górkę. Knajpy te nie wyglądają okazale; są one prowadzone przez rodziny od pokoleń i można tam skosztować tradycyjnych specjałów i wypić tradycyjna kawę.
Cypryjczycy nie lubią jak nazywa sie ich Grekami choć kulturę mają bardzo podobną. Brytyjczycy tak zdominowali tę ładną wyspę, że film w telewizji posiada napisy w języku greckim, a dubbing w języku angielskim. Na każdym kroku można kupić angielskie piwo i zjeść kanapkę z frytkami.
Góry Troodos, rozciągające się wokół najwyższej góry Cypru - Olimpu, to jedno z najciekawszych miejsc na tej śródziemnomorskiej wyspie. Patrząc na mapę, wydają się niewielkie, ale po wjechaniu w nie ma się wrażenie, że ciągną się w nieskończoność.
Cypr to nie tylko piaszczyste plaże i krystalicznie czysta woda, to także - a może przede wszystkim - bogata historia i fascynująca kultura, która najlepiej uwidacznia się w regionie gór Troodos. Tam najlepiej zachowały się stare zwyczaje i tradycje, a małe miasteczka i przytulne górskie wioski, do których z rzadka docierają turyści, najlepiej oddają charakter tego kraju. Najwyższym szczytem Gór Troodos i całego Cypru jest Olimp. Góra majestatycznie wznosi się na 1952 m n.p.m. Niestety nie jest to miejsce zbyt urokliwe. Znajdują się tam bowiem tereny wojskowe i stacja meteorologiczna, które są ogrodzone płotem z drutu kolczastego. Na samym szczycie mieści się radar obrony przeciwlotniczej, wyglądający jak wielka biała kula, który do reszty szpeci to miejsce.
Od 1 stycznia 2008 roku obowiązującą na Cyprze walutą jest Euro. Wcześniej w obiegu znajdował się Funt Cypryjski, który był dość mocną walutą. Przy wymianie na jednostkę monetarną zjednoczonej Europy stosowano przelicznik 1 € = 0,585274 CYP.
Warto wiedzieć, że wielu Cypryjczyków w dalszym ciągu posługuje się funtami. Robiąc większe zakupy kalkulują cenę w funtach i dopiero później przeliczają ją na Euro.